ULTIMA ORĂ
Cele mai recente știri din CovasnaCovasna Expres — Ziarul județului CovasnaCele mai recente știri din CovasnaCovasna Expres — Ziarul județului Covasna
national

Evoluția turismului în semestrul I 2026: Județul Prahova își menține stabilitatea prin polii Sinaia și Bușteni

Cristina Moldovan

Cristina Moldovan

⏱ 3 min citire
Turism în județul Prahova
Sursa foto: zf.ro

Sursă: Zf.ro

Potrivit Institutului Național de Statistică, în primul semestru al anului 2026, s-a evidențiat o modificare a comportamentului consumatorilor de servicii turistice. Volumul total de turiști a înregistrat o contracție temperată, iar scăderea mai accentuată a numărului de înnoptări reflectă o reducere a duratei medii a sejururilor, tendință vizibilă atât la nivel național, cât și în județul Prahova.

Citește și: Călin Georgescu cere eliberarea din arest preventiv în dosarul de înșelăciune

În prima jumătate a anului 2026, activitatea turistică la nivel național a cunoscut o evoluție descendentă comparativ cu perioada similară a anului anterior. Sosirile turiștilor au însumat 5.556.529 de persoane, înregistrând o scădere de 4,07% față de semestrul I 2025, iar înnoptările în unitățile de cazare au atins un total de 10.804.137 de nopți, ceea ce reprezintă o diminuare de 6,71%.

Care sunt cauzele scăderii turismului?

”Reducerea indicatorilor și comprimarea vacanțelor au cauze economice și structurale majore, cum ar fi creșterea costurilor generale ale vieții, care au diminuat bugetul disponibil pentru recreere. Hotelierii și-au ajustat tarifele pentru a acoperi cheltuielile operaționale crescute (utilități, salarii, materii prime) și competitivitatea destinațiilor externe, care au campanii promoționale agresive și oferte competitive pentru destinațiile lor”, a declarat Adrian Voican, președintele Asociației pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Prahova.

  • 247.751 de turiști au vizitat județul Prahova în prima jumătate a anului, cu o scădere de 1,31% față de semestrul I 2025.
  • Prahova deține o cotă de 4,47% din totalul sosirilor înregistrate pe teritoriul României.
  • Unitățile de cazare din județ au raportat 481.952 de înnoptări, o scădere de 2,58% comparativ cu primele șase luni din 2025.

Care sunt stațiunile principale din județul Prahova?

Distribuția internă a fluxurilor evidențiază o concentrare pronunțată a activității în stațiunile montane, cu Sinaia și Bușteni drept piloni principali ai turismului prahovean. Orașul Sinaia rămâne lider județean, destinația cumulând 132.726 de sosiri (53,57% din totalul județean) și 248.956 de înnoptări (51,66% din total). Pe fondul scăderii turismului intern, stațiunea a înregistrat o scădere de 5,12% la sosiri și de 5,55% la înnoptări.

Orașul Bușteni a avut o dinamică pozitivă la sosiri, atrăgând 36.623 de turiști, generând o creștere de 2,46% față de semestrul I 2025. Volumul înnoptărilor a rămas stabil, atingând 74.586 de nopți (-2,14%).

Ploieștiul, al treilea din județ după numărul de locuri de cazare, a înregistrat 13.841 sosiri de turiști (cu o scădere de 5,13% față de 2025) și 35.021 înnoptări (cu o scădere de 9,07% față de 2025).

Magyarul / În maghiară
A Nemzeti Statisztikai Intézet szerint 2026 első félévében a turizmusban megfigyelhető a fogyasztói magatartás megváltozása. Az országos szinten a turisták érkezése 5.556.529 főt tett ki, ami 4,07%-os csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. A szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 10.804.137 éjszakát ért el, ami 6,71%-os csökkenést jelent. A Prahova megye 247.751 turistát fogadott az első félévben, ami 1,31%-os csökkenést jelent az előző évhez képest. A megye a romániai érkezések 4,47%-át képviseli. A szálláshelyek 481.952 éjszakát jelentettek, ami 2,58%-os csökkenést jelentett a 2025-ös első félévhez képest. A turizmus főbb központjai a hegyvidéki üdülőhelyek, mint Sinaia és Bușteni, amelyek a prahovai turizmus fő pillérei. Sinaia városa 132.726 érkezést (a megyei összesen 53,57%-át) és 248.956 éjszakát (51,66%-át) gyűjtött össze. A Bușteni városa 36.623 turistát vonzott, ami 2,46%-os növekedést jelentett az előző évhez képest.